amic
08 دی 1401 - 18:48

ماجرای روزی که پهلوی در قزوین کودک‌کشی کرد

۴۴ سال پیش در چنین روزی دژخیمان رژیم پهلوی که از دست مردم انقلابی قزوین عصبانی بودند، با خودروی نظامی به کودکان معصومی که در صف نفت بودند، حمله کردند و ۴ کودک دانش‌آموز قزوینی را به شهادت رساند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، عمده انقلابیون استان قزوین روزی 7 دی سال 1357 را بزرگ‌ترین نقطه عطف مبارزات مردم قزوین در تاریخ انقلاب اسلامی می‌دانند. روزی که رژیم ستم‌شاهی پهلوی با حمله به کودکان قزوینی و به شهادت رساندن 4 کودک قزوینی به نام‌های زهرا کلانتری یکتا، افسر عباسی شهرستانکی، حمید اعرابی و امیر اره‌ساز که دانش‌آموزان دوره ابتدایی بودند، برگ سیاهی در کارنامه ننگین خود رقم زد و همین اتفاق بود که قیام مردم قزوین علیه این رژیم را گسترده و شعله‌ور کرد.

واقعه 7 دی ریشه در اتفاقات روز قبل داشت

مرتضی کوزه‌گر‌ها از شاهدان عینی کشتار 7 دی 57 در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین درباره این رویداد تاریخی اظهار داشت: ساعت ساعت 9 صبح بود که یک‌مرتبه در مسجدالنبی خبر دادند که ارتش به شهر حمله کرده است. ما هم مردم را در خیابان صدا می‌زدیم و داد می‌کشیدیم که مردم متفرق بشوید که ارتشی‌ها آمدند.

وی با بیان اینکه ماجرای روز 7 دی ریشه در اتفاقات روز 6 دی‌ماه 1357 داشت، اضافه کرد: با توجه به اینکه در 6 دی 3 نفر از خانواده محمودیان توسط نیروهای ژاندارمری به رگبار بسته شده و به شهادت رسیده بودند، به همین خاطر در روزی 7 دی 57 مردم پیکر این شهدا را روی دوش خود به سمت شاهزاده حسین(ع) تشییع می‌کردند.

کوزه‌گرها ادامه داد: با توجه به اینکه جمعی از مردم قزوین در اعتراض به این کشتار در روز 7 دی راهپیمایی به راه انداخته بودند، بنابراین ارتش برای سرکوب انقلابی‌ها وارد میدان عارف شده بود.

حمله وحشیانه خودروی دژخیمان به صف نفت و زیرگرفتن کودکان

این شاهد عینی با یادآوری اینکه خانه ما در میدان عارف حوالی خیابان پادگان بود، تصریح کرد: با توجه به اینکه سوز و سرمای زمستان صف گرفتن نفت را طولانی‌تر کرده بود، بسیاری از بچه‌ها هم در صف نفت بودند و والدین آنها در تظاهرات شرکت کرده بودند. بچه‌های ما با حمایت از پدرومادر خود شعار مرگ بر شاه و مرگ بر پهلوی سر می‌دادند و می‌گفتند «برادر ارتشی به ما ملحق شو».

کوزه‌گر‌ها افزود: وقتی که تظاهرات خیلی‌گسترده شد و مردم هم نسبت به هشدارهای ارتش و تیر هوایی بی‌اعتنایی کردند، یکی از ارتشی‌ها با خودروی جیپ خود به سمت مردمی که در صف نفت شعار می‌دادند، حمله کرد و بچه‌هایی که شعار می‌آمدند را زیر ماشین له کرد.

جرقه دفاع از انقلاب در قزوین در 7 دی 57 زده شد

محمدحسین شفیعی‌ها از انقلابی‌‌های باسابقه استان قزوین هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه جرقه دفاع از انقلاب و ملت مظلوم در خیابان عارف و 7 دی زده شد، گفت: هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که رژیم پهلوی چند بچه‌ معصوم که مشغول بازی کودکانه بودند و شعاربازی می‌کردند را با این بی‌رحمی و با ماشین زیر بگیرد.

وی اضافه کرد: موقعی که این اتفاق افتاد، افرادی که نسبت به انقلاب بی‌تفاوت بودند هم همگام با بچه‌های انقلابی شدند و بعد از ماجرای 7 دی روز به روز بر تعداد و وسعت تظاهرات و راهپیمایی در شهر قزوین افزوده شد.

شفیعی‌ها ادامه داد: 7 دی نشان داد که رژیم پهلوی برای حفظ جایگاه خود از کشتن کودکان بی‌گناه و معصوم هم عبایی ندارد و با وجود مطالباتی که مردم بعد از این واقعه داشتند، متاسفانه رژیم هیچ برخوری با شخصی که با خودرو کودکان را زیر گرفت، نکرد و بعدها هم مشخص نشد که سرنوشت عامل این کشتار به کجا رسید.

مستند فاخری درباره 7 دی تولید نشد

معاون فرهنگی حوزه هنری قزوین هم با بیان اینکه جوانان امروز قزوین در خصوص نقش گروه‌های منافق و معاند در اوایل پیروزی انقلاب پرسش‌های زیادی دارند، ادامه داد: اگرچه نامگذاری یک خیابان به اسم واقعه‌ 7 دی می‌تواند در جای خود مفید باشد، اما باید بدانیم که آثار هنری مانند کتاب و فیلم هستند که می‌توانند یک واقعه را حقیقتاً ماندگار کنند که در این زمینه اثر فاخری تولید نشده است.

حمیدرضا ملازینل با ذکر اینکه نباید در بازنمایی تاریخ انقلاب اسلامی در استان فقط به اسناد و عکس‌ها تکیه کرد، عنوان کرد: بهترین ابزار برای ثبت و ماندگار کردن خاطرات آن سال‌ها در اذهان مردم، تدوین و عرضه آنها در قالب فیلم های مستند است که خوشبختانه در این حیطه فیلمسازان توانمندی در سطح استان داریم.

وی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی تدوین تاریخ شفاهی در حوزه هنری، اضافه کرد: با توجه به اینکه بخش بیشتر منابع و اسناد تاریخی انقلاب اسلامی استان در خاطر فعالان آن روزگار ثبت شده است، قصد داریم با برپایی دوره های گفته شده، با روشی علمی به ضبط و تدوین این خاطره ها همت کنیم و در این زمینه آثار ارجمندی چون «برگی از خطه کشوین» را تالیف کرده ایم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 942628